gazi besyo özel yetenek sınav kitapçığı

Ayrıntılar

T.C.

GAZİ ÜNİVERSİTESİ

BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR YÜKSEK OKULU


 

BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ

ANTRENÖRLÜK EĞİTİMİ BÖLÜMÜ

 

2015-2016 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI

ÖZEL YETENEK SINAVI KILAVUZU

 

 

İÇİNDEKİLER


 

                 1. ÖZEL YETENEK  SINAV  YÖNERGESİ

2. GENEL BİLGİLER

                   3. BAŞVURU İŞLEMLERİ

             4.TEMEL İLKE ve KURALLAR

             5.SINAVLARIN UYGULANIŞI

             6.DEĞERLENDİRME

             7.ÖĞRENCİ YERLEŞTİRME

 

 

  1. ÖZEL YETENEK  SINAV  YÖNERGESİ

 

 • Gazi   Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu  özel yetenek sınavı ile öğrenci alımına ait işlemler bu yönerge hükümlerine göre yürütülür. Bu yönerge, özel yetenek sınavının yürütülmesi, değerlendirilmesi, sonuçlandırılması ve öğrencilerin  yerleştirilmesi  gibi işlemlerle ilgili hükümleri kapsar.
 •  2015-2016 Öğretim Yılı Özel Yetenek Sınavı’nda başarılı olmanız, her şeyden önce bu sınav kılavuzunda belirlenen kurallara uymanızla mümkündür. Bu nedenle kılavuzu dikkatle okumanız gerekmektedir.

 

 

SAYIN ADAY

Sınav ve sınav sonrası işlemlere ilişkin kurallar bu kılavuzda yer almaktadır. Başvuru formunu teslim ettikten sonra, kayıt ve yerleştirme işlemleri tamamlanıncaya kadar kılavuzu İNTERNET üzerinden takip ediniz

Başvuru bürosundan almış olduğunuz bu kılavuzu dikkatlice okumadan ve gereken özeni göstermeden başvuru formunu doldurmayınız. Sınav ve sınav sonrası işlemlere ilişkin kurallar bu kılavuzda yer almaktadır. Bu kılavuzu başvuru formunu teslim ettikten sonra da kayıt ve yerleştirme işlemleri tamamlanıncaya kadar saklamanız yararınıza olacaktır.

2015 özel yetenek sınavı ile ilgili ilke, kural ve uygulamalar hakkında, sizlerin daha çok bilgilendirilmesi ve sınava daha iyi motive olabilmeniz amacıyla hazırlanan bu kılavuzu dikkatlice okuyunuz. Başvuru belgesinin kimlik bilgilerine ilişkin kısımlarını doğru ve eksiksiz olarak doldurunuz. Başvuru belgenizi Gazi Üniversitesi BESYO Özel Yetenek Sınavı Başvuru Bürosuna teslim ediniz. Bu sırada Özel Yetenek Sınav Giriş Belgenizi imzalatarak geri almayı unutmayınız.

Adaylar başvuru yaptıktan sonra, 16 Temmuz 2015 gününden itibaren www.gazi.edu.tr ağ adresinden veya Öğrenci işleri Dairesi Başkanlığı ve ilgili birimin ilan panolarından,T.C.Kimlik Numaralarını (sadece internetten) kullanarak sınav tarihi, yeri ve saatini öğrenebilecektir. Ayrıca adayların kayıt sırasında kodladıkları bilgileri aday numaralarını kullanarak internet üzerinden kontrol etmeleri gerekmektedir. Bilgilerinde düzeltme yapacak adaylar 21 Temmuz 2015 saat 13.00’e kadar Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına müracaat edeceklerdir. Sistemdeki bilgilerinde yanlışlık olup da gerekli düzeltmeyi yaptırmayan adayların değerlendirme işlemleri sistemdeki bilgiler doğrultusunda yapılacaktır. Adayın ön kayıt esnasında beyan ve teslim ettiği bilgi ve belgeler ile kesin kayıt sırasında teslim ettiği belgeler arasında farklılık olması halinde aday sınavı kazanmış olsa dahi sınavı iptal edilecektir.

 

 

 

Sınav bilgisayardaki isim sırasına göre yapılır. Sistem, sırası geçen adaya geri dönüşümü mümkün görmemektedir. Bu nedenle; sınav sırası geldiğinde, her ne sebeple olursa olsun sınav yerinde bulunmayan adaylar daha sonra kesinlikle sınavlara alınmayacak ve sınav hakkını kaybedecektir. Sınavlar muhtelif spor alanlarında özel donanımlar kullanılarak yapılmaktadır. İlan edilen tarihler dışında sınavların organizasyonu yapılamamaktadır. Bu nedenle sınavlar esnasında kullanılacak her türlü mazeret geçersizdir.

 Adaylar sınav süresince sınav kimlik kartları ile birlikte resimli özel kimlik belgelerini de yanlarında taşımak zorundadırlar. Özel kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, pasaport dışında belgeler kabul edilmeyecektir) olmayan ve sınav kimlik kartlarını kaybeden adaylar sınava alınmaz. Her sınav öncesinde kimlik kontrolü yapılacaktır.

 

2. GENEL BİLGİLER 

 

Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu lisans programlarına alınacak öğrenci kontenjanları Tablo 1’de belirtilmiştir.

 

 

 

Tablo 1: Programlara Alınacak Öğrenci Kontenjanları

 

Bölümler

Erkek

Kadın

Millî

Yabancı Uyruklu

Engelli

Genel Toplam

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği

30

20

8

2

----

60

Antrenörlük  Eğitimi

40

20

8

2

1 Erkek

1 Kadın

70

Toplam

70

40

16

4

 

130

 

 

 

2.1. BAŞVURU TARİHİ   :   (9-10)-(13-14) Temmuz 2015

                                      (Hafta İçi) Saat 9.00-12.30 / 13.30-17.00

 

Başvurular şahsen yapılacaktır. Posta ve vekaletname ile başvuru yapılmayacaktır.(Başvuruların son günlerinde yoğunluk oluşmaktadır. Bu nedenle adayların  müracaatlarını son günlere bırakmamaları tavsiye edilir.)

 

2.2. SINAVLARIN BAŞLAMA TARİHİ :

 

Özel Yetenek Sınavı, 22 Temmuz 2015    günü  saat  9.00’da koordinasyon sınavı ile başlayacaktır. Adaylar, sınav tarihi, yeri ve saatini  16 Temmuz 2015  gününden itibaren www.gazi.edu.tr adresinden T.C. kimlik numaralarını kullanarak öğrenebileceklerdir.


2.3. SINAV YERLERİ

 

1. Aşama Sınavı

Koordinasyon Sınavı: 16 Temmuz 2015 üniversitemiz ağ sayfasında adayların sınav tarihi,yeri ve saati ilan edilecektir

 

2. Aşama Sınavı:

(Spor Branş Sınavları ) Gazi Üniversitesi Çok Amaçlı Spor Salonu 1 (Yüzme havuzu yanı), BESYO Spor Salonları, Atletizm sahası (Rektörlük yapay zeminli çim saha), Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu,

 

2.4.  SINAV EVRAKI: G.Ü. BESYO  Kayıt bürosundan temin edilecektir.

 

 

3.  BAŞVURU İŞLEMLERİ

 

3.1. BAŞVURU BELGESİNİN ALINMASI: Sınava başvurmak isteyen adaylar,   

9-10)-(13-14) Temmuz 2015 tarihleri arasında başvuru belgelerini Gazi Üniversitesi BESYO kayıt bürosundan temin edebileceklerdir.

 

3.2. BAŞVURU FORMU: Adaylar kendilerine verilecek olan başvuru formunu eksiksiz olarak doldurup istenilen belgeleri tamamlayarak başvuruda bulunabileceklerdir. Başvuru formunun bölüm tercih sıralaması, bölümü ile diğer bölümleri eksiksiz dolduracaklardır.  Aday sınavın 2. Aşaması olan Spor Branşı Sınavında, girmek istediği spor branşını belirtmek zorundadır. Sınav sırasında branş değiştirilemeyecektir.

 

3.3. BAŞVURU KARTI FORMU: İstenilen kimlik bilgileri nüfus cüzdanına uygun olarak büyük harflerle okunaklı bir şekilde yazılacaktır. Başvuru Belgesinin geçerli sayılabilmesi için, belgenin ilgili aday tarafından imzalanması zorunludur. Sınav sonrası kayıt ve denetim işlemlerinde, imza büyük önem taşıyacağından, buraya atılacak imzanın her zaman kullanılan ve değişmeyen nitelikte bir imza olmasına dikkat edilmelidir. İmzalanmamış belgeler işleme konulmaz ve aday sınava alınmaz.

 

3.4. BAŞVURU BELGESİNİN TESLİMİ: Adayların doldurdukları başvuru belgelerini, başvuru bürosuna 14 Temmuz 2015 Saat 17.00'a kadar teslim etmeleri ve imzalanmış 2015 Özel Yetenek Sınav Giriş Belgesini almaları gerekmektedir. Sınav Giriş Belgesi, başvuru belgesinin teslim edileceği başvuru bürosundaki yetkili tarafından imzalanarak adaya geri verilecektir. Bu belgeyi almayı unutmayınız. Posta ile gönderilen başvuru belgeleri işleme konulmaz. Başvurular şahsen yapılacaktır. Noter vekaleti ile yapılacak başvuralar kabul edilmeyecektir.

 

3.5 . ENGELLİ ÖĞRENCİLER Engelli öğrencilerin Bedensel Engelli (Diz altı ve dirsek altı ampütasyonu olanlar olanlar), Görme Engelli (Sportif sınıflandırmada B2 ve B3 düzeyine olanlar ), İşitme Engelli ( işitme cihazı, yapay kulakla duyabilenler ve dudak okuyabilenler),  Otistik ( lise eğitimini almış olanlar) öğrencilerin başvuruları kabul edilecektir.

 

 

4  TEMEL İLKE VE KURALLAR

4.1  BESYO  PROGRAMLARINA BAŞVURABİLMEK İÇİN GEREKEN EN DÜŞÜK YGS   PUANLARI

                              

       Tablo 2:  Programlara Başvuru İçin Gerekli En az YGS Puanları

 

Bölümler

YGS

MİLLİ Sporcular

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği

300

220

Antrenörlük Eğitimi

250

200

 

4.2. ÖZEL YETENEK SINAVI UYGULAMA ESASLARI

 

2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı için Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunun, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği ve  Antrenörlük Eğitimi Bölümü Lisans Programlarına alınacak öğrenciler, iki  aşamalı özel yetenek sınavı ile belirlenecektir.

 

 

Tablo 3:  Özel Yetenek Sınavı Puanının (ÖYSP) Programlara Göre Dağılımı

 

                                              

Bölümler

1. Aşama

Koordinasyon

(%)

2. Aşama

Spor Branşı

(%)

TOPLAM

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği

    50

50

100

Antrenörlük Eğitimi

    30

70

100

 

 

4.3. SAĞLIK RAPORU

Sınava girecek tüm adayların Resmi Sağlık Kurumlarından ve/veya Özel Hastanelerden alacakları "Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları Özel Yetenek Sınavlarına Katılmasında Sağlık Açısından Sakınca Yoktur" ifadesi bulunan sağlık raporunu, başvuru belgelerine eklemeleri zorunludur. Başvuru sırasında bu raporu teslim etmeyen adayların kayıtları yapılmaz. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda öğretimi aksatabilecek bedensel (kamburluk v.s.)  veya konuşma (kekemelik v.s.) gibi engellere sahip olan adaylar belirlendiğinde, idarece ilgililerden heyet raporu istenecektir. Heyet raporunda durumu belgelenenler sınavı kazanmış olsalar dahi sınavları iptal edilecektir

 

 

 

 

4.4. MİLLİ SPORCULAR

Sınava katılmak isteyen Millî Sporcuların, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün Millî Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkındaki Yönetmelik kurallarına uygun olarak alacakları Millî Sporcu olduklarını gösterir resmi belgeleri, durumlarını anlatan bir dilekçe ile birlikte başvuru belgelerine eklemeleri ve belgelerin bir nüshasını sınavın bütün aşamalarında yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Üniversite Sporları Federasyonlarının verecekleri millîlîk belgesi de geçerlidir. Millî sporcular, başvuru ve sınav süresince diğer adaylar gibi sınava gireceklerdir.

 

5.  SINAVIN  UYGULANMASI

Özel Yetenek Sınavı, tüm bölümler için birinci aşamada koordinasyon sınavı, ikinci aşamada branş sınavı olacak şekilde yapılacaktır. Bir ya da birden çok bölümü tercih eden adaylar; birinci gün koordinasyon sınavına, ikinci gün branş sınavlarına girerek iki gün içerisinde sınavını tamamlar.

 

Sınavın birinci aşamasına giren adaylara, sınav derecesini ve aldığı puanı gösteren detaylı listeler, sınavın birinci aşamasının bitiminde, sınav uygulama yerinde verilecektir.

 

Bir veya birden çok bölüm tercih eden adayların, bölümlere göre sınavı Tablo 4’de belirtildiği şekilde olacaktır. Adayın 16 Temmuz 2015 tarihinden itibaren www.gazi.edu.tr  adresinde T.C. kimlik numarası ile öğreneceği koordinasyon sınav günü, yeri ve saati, adayın 1. gün sınavı olarak ele alınmıştır. Adayların tercih durumlarına göre sınavlarına girmeleri son derece önemlidir.

 

 

Tablo  4: Tercih Durumuna Göre Sınav Programı

 

 

 

TERCİH EDİLEN BÖLÜMLER

SINAV GÜNLERİ

1.GÜN

2.GÜN

1 bölüm tercihinde

Koordinasyon

Spor Branşı

2 bölüm tercihinde

Koordinasyon

Spor Branşı

 

NOT: Sınava katılacak adaylar en fazla iki (2) tercih yapabileceklerdir.

 

 

5.1. BİRİNCİ AŞAMA SINAVI  (Koordinasyon Sınavı)

 

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği ve Antrenörlük Eğitimi Bölümlerinden biri veya iki bölüm tercih eden adayların 22 Temmuz 2015 tarihinden itibaren www.gazi.edu.tr ağ adresinde ve ilgili okul müdürlüğü ve Rektörlük Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı duyuru panolarında ilan edilecek listelerden,T.C. kimlik numarası ile öğreneceği, sınav günü adayın 1. gün koordinasyon sınavı olacaktır. Adaylar kendileri için belirlenen ve ilan edilen tarihte ve koordinasyon sınavına girmek üzere sınav yerinde hazır bulunacaklar ve sınav listelerindeki sıraya göre sınava alınacaklardır.

 

 

 

 

 

KOORDİNASYON PARKURU

 

 1. 1.     İstasyon: Öne takla.

 

 1. 2.     İstasyon: Aday 50 cm yükseklikteki denge tahtası üzerinde sondaki işaretli alana kadar yürü / koşar. Denge tahtası sonundaki işaretli alana basmadan veya geçmeden tahtadan inen veya düşen aday kaldığı yerden geri çıkarak devam eder.

 

 1. 3.     İstasyon: Bayanlar için 60 cm erkekler için 80 cm yüksekliğindeki ve koşu yönüne paralel olan engelin önce üzerinden sıçrayıp, daha sonra altından geçilip 8 hareketini bitirerek istasyon tamamlanır. .

 

 1. 4.     İstasyon: Aday farklı 2m, 4m, 6m, ve 8 m aralıklarla koyulan huniler arasında Yoyo koşusu yapar. Aday ilk huniden başlamak kaydıyla her huniye eli ile dokunmak zorundadır. Huniye dokunmadan dönen aday geri çevrilir ve huniye dokunması sağlanır.

 

 1. 5.     İstasyon: Kasa içindeki sağlık toplarını birer birer diğer kasaya taşınır. Topların taşınmasında belli bir sıra yoktur. Taşınan toplar mutlaka kasaya konmalıdır. Aksi takdirde aday topu koyması için geri çevrilir. Kasanın içine koyulan fakat zıplayıp dışarı çıkan top kasa içine koyulmuş sayılır. Kasanın kenarlarına çarpıp dışarı çıkan top mutlaka alınıp kasa içine konulmalıdır.

 

 1. 6.     İstasyon: Kasa içinden alınan hentbol topu erkekler için 3 m , bayanlar için 2.5 m yükseklikteki filenin önce sağ tarafından sağ elle atılarak üzerinden geçirilir ve diğer taraftan tutulur, daha sonra sol taraftan sol elle atılan hentbol topu diğer taraftan tutulur. Bu hareket her yön için 2 kez ( toplam 4 kez ) yapılır.Topun file üzerinden geçmesi zorunludur.

 

 1. 7.     İstasyon: 40 cm yüksekliğindeki banktan beş kez çift ayak sıçrama yapılır. Her eksik sıçrayan aday geri çevrilerek eksik sıçraması tamamlatılır.

 

 1. 8.     İstasyon: Lastiklerinin içine tek ayakla basarak koşu.

 

 1. 9.     İstasyon: Slalom koşusu. Aday 5 adet dikmenin arasından slalom koşusu yapar. Koşu sırasında dikmeleri deviren veya düzeni bozacak şekilde yerinden oynatan aday dönerek o slalomu tekrar geçer. Slalom istasyonunu tamamlayan aday koşu yaparak parkuru tamamlar.

 

KOORDİNASYON PARKURU YERLEŞİM PLANI

Önemli Uyarı

 

 • İstasyon atlayan aday,
 • Sınav sırasında istasyon ve parkur sorumlularının uyarılarını dikkate almayan aday,
 • Bitişte kendi yaptığı yanlış hareketten dolayı zamanı durduramayan aday diskalifiye edilir  (Diskalifiye edilen aday değerlendirme dışı tutulacaktır).

 

Yukarıda ele alınan uyarılar dışındaki konularda karar verme yetkisi sınav komisyonuna aittir (diskalifiye etme veya sınavı tekrarlama gibi)

 

 

 

Koordinasyon Parkuru

 

 

 

Tablo 5: KOORDİNASYON SINAVI PUANLAMA TABLOSU

 

ERKEKLER

KADINLAR

DERCECE (Sn)

PUAN

DERECE(Sn)

PUAN

 

50,0

20

 

55,0

20

50,1

50,6

19

55,1

55,6

19

50,7

51,2

18

55,7

56,2

18

51,3

51,8

17

56,3

56,8

17

51,9

52,4

16

56,9

57,4

16

52,5

53,0

15

57,5

58,0

15

53,1

53,6

14

58,1

58,6

14

53,7

54,2

13

58,7

59,2

13

54,3

54,8

12

59,3

59,8

12

54,9

55,4

11

59,9

60,4

11

55,5

56,0

10

60,5

61,0

10

56,1

56,6

9

61,1

61,6

9

56,7

57,2

8

61,7

62,2

8

57,3

57,8

7

62,3

62,8

7

57,9

58,4

6

62,9

63,4

6

58,5

59,0

5

63,5

64,0

5

59,1

59,6

4

64,1

64,6

4

59,7

60,2

3

64,7

65,2

3

60,3

60,8

2

65,3

65,8

2

60,9

65,0

1

65,9

70,0

1

65,1

 

0

70,1

 

0

 

 

 

Sınav sıralaması bilgisayar programına bağlı olarak düzenlendiği için, sırası geldiğinde sınav yerinde bulunmayan aday sınava alınmayacaktır.  Sınava girmeyen , diskalifiye edilen adayın yerleştirme puan hesabı (YP) yapılmayacaktır

 

5. 2.  İKİNCİ AŞAMA SINAVI (Branş)

 

 Koordinasyon sınavına  katılan  aday, başvuru sırasında belirlediği branştan sınava  girecektir., ikinci gün branş sınavına girmeye hak kazanan adaylar,   aşağıda belirtilen program dahilinde (Tablo 6) belirtilen yer ve zamanda branş sınavı yerinde hazır bulunacaktır.  

 

Aday başvuru sırasında belirlediği branştan sınava girmek üzere, aşağıda (Tablo 6)  branşlara göre belirlenmiş saat ve yerde hazır bulunacak ve listelerdeki sıraya göre sınava alınacaktır.

 

 Başvuru sırasında belirlenen ve kodlanan branştan sınava girmek zorunludur. Sınav sırasında branş değiştirilemez.

                   

Spor branşı sınavında, sırası geldiğinde sınav yerinde bulunmayan  aday kesinlikle sınava alınmayacak ve değerlendirme dışında bırakılacaktır..

 

 

 

 

Tablo 6: Spor Branşı Sınavı Seçmeli Branşlar ve Sınav Başlangıç Saatleri

 

BRANŞLAR

YER

SINAV

SAATLERİ

 

Atletizm

Gazi Üniversitesi Futbol Sahası

 

10.00

 

Cimnastik (Artistik, Aerobik  ve Ritmik)

 

BESYO  Spor  Salonları

 

09.00

 

 

Basketbol

Çok Amaçlı Spor Salonu 1 (Gazi Üniversitesi Yüzme Havuzu Yanı)

 

 

09.00

 

 

Hentbol

Çok Amaçlı Spor Salonu 1 (Gazi Üniversitesi Yüzme Havuzu Yanı

 

 

10,30

 

Voleybol

Rektörlük Selim Sırrı Tarcan  Spor Salonu

 

10:.00

 

Futbol

Gazi Üniversitesi Futbol Sahası

 

09.00

Tenis

Rektörlük Tenis Kortları

09.00

Masa Tenisi

BESYO Spor Salonları

10.00

Badminton

BESYO Spor Salonları

11.00

Güreş

BESYO Spor Salonları

09.00

Judo

BESYO Spor Salonları

10.00

Taekwondo

BESYO Spor Salonları

11.00

Yüzme

Gazi Üniversitesi Yüzme Havuzu

10.00

 

Diğer  Olimpik Sporlar  ( Sadece  Olimpik  branşlarda  Millî  olan   sporcular  katılabilir )

 

 

BESYO Spor Salonları

 

13.00

 

 

ü  Aday, yukarıda belirtilen olimpik spor dallarından, başvuru sırasında kodladığı spor branşının uygulamalı sınavına girecektir.

 

ü  Adaylar girecekleri spor branşıyla ilgili, varsa uluslararası derece belgelerini (ilgili federasyon onaylı) jüri üyelerine göstereceklerdir.

 

ü  Millî Sporcu olan adaylar spor branşı sınavında ilgili federasyon ve GSGM onaylı millîlik belgelerini sınav komisyonuna sunmak zorundadırlar.

 

Sırası geldiğinde Tablo 6’da belirtilen yer ve zamanında sınav yerinde bulunmayan aday kesinlikle sınava alınmayacaktır. Sınava katılmayan adaylar değerlendirme dışı bırakılacak yerleştirme puanı (YP) hesaplanmayacaktır.

5.2.1.  Millî sporcular  ve puanları

 

İlgili Federasyon ve GSGM Millî Sporcu Belgesi verilmesi Hakkındaki Yönetmeliğe uygun biçimde düzenlenmiş (A Millî, Ümit Millî, Genç Millî ve Yıldız, Üniversite millî) Millîlik Belgesi bulunan adaylar  spor branşı sınavında 100 tam puan üzerinden  değerlendirmesi yapılacaktır.

 

 

6.  DEĞERLENDİRME

 

6.1. Koordinasyon Parkuru Puanları:

Kadınlar ve Erkekler ayrı olmak üzere; adayların koştukları sürelerin karşılığı puanlar dikkate alınıp değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Sınav ağırlığı 100 (yüz) tam puan üzerinden 20’dir (Tablo 5). Yerleştirme puanının hesaplanmasında, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü için adayın koordinasyon parkurundan aldığı puanın iki buçuk katı, Antrenörlük Eğitimi bölümü için ise koordinasyon parkurundan alınan puanın bir buçuk katı alınacaktır.

 

6.2. Spor Branşı Sınav Puanı:

Bir adaya jüri üyelerinin, ilgili sınav için ön görülen tam puan (100) üzerinden verdiği puanların ortalaması, o adayın bu alanda aldığı puan olarak işlem görecektir.

 

6.3. YGS Puanı:

Adayın 2015 yılı YGS puan türlerinden en yüksek olan puanı YGS puanı olarak işlem görecektir.

 

6.4. Orta Öğretim Başarı Puanı:

 Özel Yetenek Sınavına giren adayların ÖSYM tarafından yayınlanmış ortaöğretim başarı puanları (OBP) dikkate alınacaktır.

 

7. ÖĞRENCİ YERLEŞTİRME

 

Yerleştirme işlemi, adayların yerleştirme puanlarına, tercihlerine ve kontenjanlara göre bilgisayarla yapılacaktır. Sistemin esasları şu şekilde özetlenebilir:

 

a)    Tercihlerinde bir programa yer vermiş adaylar arasından, kontenjan sayısı kadar öğrenci yerleşecektir. Yerleştirme puanına göre yapılacak yerleştirme işleminde YP’si yüksek olan adaya öncelik verilecektir.

b)    Bir adayın YP’si ne denli yüksek olursa olsun; yalnız bir programa kayıt hakkı kazanabilir. Bu program, adayın YP’siyle girebildiği en üst tercihidir.

 

Millî kontenjanına yerleştirildikten sonra kontenjan dışı kalan Millî Sporcular ilgili bölümün başvuru YGS puan şartına haiz olmaları halinde genel kontenjandan da yararlandırılırlar.

 

Yukarıda bahsedilen hususları bir örnekle açıklayacak olursak;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Değerlendirme aşamasında öğrencinin durumu:

 

TERCİH

 

YP PUANI

SIRALAMA

1

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği

185.0

13.yedek

2

Antrenörlük Eğitimi

182.8

1.Yedek

 

Yerleştirme aşamasındaki durum:

 

TERCİH

 

YP PUANI

SIRALAMA

1

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği

185.0

13.yedek

2

Antrenörlük Eğitimi

182.8

Kazanamadı

 

Yukarıdaki tabloda da görüldüğü üzere yerleştirme esaslarına göre öğrenci ikinci tercihi olan programa 13. Yedek olarak yerleştirilecektir (Asıl adayların kayıtlarından sonra kontenjan dahilinde yedek adayların kayıtları yapılacaktır).

 

ü  ÖYSP Standart Puanı (ÖYSP-SP)

ü   Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)

ü  2015-YGS Puanı (YGS-P) (YGS puanlarının en büyüğü).

 

ÖYSP Puanı, adayın tercih ettiği  bölüme göre Tablo 3'den hesaplanacaktır.

 

Özel Yetenek Sınavı Puanının (ÖYSP) ağırlıklandırmaya girebilmesi için bu puanların standart puanlara çevrilmesi gerekir. ÖYSP' lerin standart puana çevrilmesi için  önce ÖYSP dağılımının ortalaması ve standart sapması hesaplanacaktır. Bu hesaplamada aşağıdaki formüller kullanılacaktır.

 

          Adayın                      ÖYSP Puan

           ÖYSP                       Dağılımının

 

       
   
     
 

 

 

 

ÖYSP Standart                          Puanı                       Ortalaması

Puanı (ÖYSP-SP)  = 10  x                                                                       + 50

          ÖYSP Puan Dağılımının

               Standart Sapması

 

 

 

Bu durumda her adayın bir ÖYSP Standart Puanı (ÖYSP-SP) olacaktır. ÖYSP- SP dağılımının ortalaması 50, standart sapması 10'dur.

 

Yerleştirmeye esas olacak olan   puan   (Yerleştirme Puanı=YP )  aşağıdaki  formül kullanılarak hesaplanacaktır.

 

a)   Aday aynı alandan geliyorsa (Örneğin;  Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü için aday liselerin spor alanından geliyorsa),

 

 

 

 

 

 

 YP = (1,17 x ÖYSP-SP) + (0,11 x OBP) + ( 0,22 YGS- P )+(0,03xOBP)

 

b)  Aday diğer alanlardan geliyorsa (Örneğin, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü için aday genel lisenin sosyal bilimler alanından geliyorsa)

 

 YP = (1,17 x ÖYSP-SP) + ( 0,11 x OBP) + ( 0,22YGS -P )

 

Adayların yerleştirme puanlarının eşit olması halinde, YGS puanı en yüksek olan adaya öncelik tanınacaktır.

 

2014-ÖSYS’de, YGS veya LYS puanı veya özel yetenek sınavı ile örgün yükseköğretim kurumuna yerleştirilmiş adayların ağırlıklı ortaöğretim başarı puanları ile ilgili katsayıları yarıya düşürülecektir. Bu kural Açık öğretimin kontenjanlı programları için de uygulanacaktır. Sınavsız geçiş ile meslek yüksekokulları veya Açık öğretim kontenjanı bulunmayan programlara 2014-ÖSYS’de yerleştirilen adaylara bu kural uygulanmayacaktır.

NOT: Sınav ile ilgili her türlü itirazlar sonuçların ilan tarihinden itibaren 7 gün içerisinde Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı’na yapılacaktır.

 

Başarılı olup da süresi içerisinde kayıt yaptırmayan adayların yerine, kılavuzda belirtilen esaslar doğrultusunda ilan edilecek yedek listeden yerleştirme yapılacaktır. Özel yetenek sınav sonuçları, kayıt yerlerindeki panolarda ve www.gazi.edu.tr web adresinde Gazi Üniversitesi Rektörlüğü tarafından ilan edilecektir. Ayrıca posta ile adreslere duyuru yapılmayacaktır. Yedek listedeki adayların, özellikle asılan yedek listelerini ve kontenjanın dolmaması halinde yapılacak olan kayıtlarda durumlarını bizzat takip etmeleri kendi menfaatleri açısından son derece önemlidir.

 

 

ENGELLİ ÖĞRENCİLER

 

Engelli öğrencilerin  Bedensel Engelli (Diz altı ve dirsek altı ampütasyonu olanlar olanlar), Görme Engelli (Sportif sınıflandırmada B2 ve B3 düzeyine olanlar ), İşitme Engelli (işitme cihazı, yapay kulakla duyabilenler ve dudak okuyabilenler),  Otistik (lise eğitimini almış olanlar) YGS puanları değerlendirmeye katılmadan (ÖSYS Kılavuzlarında yer alan Formül kullanılmadan) yetenek sınav sonucuna göre değerlendirmesi yapılacaktır.

 

 

YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLER

 

Yabancı uyruklu adaylar Gazi Üniversitesi senatosunca belirlenen ulusal veya uluslararası sınav sonuçlarıyla Gazi Üniversitesi’ne başvurabilir. Adaylar başvuru ve Ön kayıt sırasında Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığı yabancı uyruklu öğrenciler biriminden bu koşulları öğrenebilecektir.

 

 

 

 

� ALLROUNDER